bcw_banner
. © 2004-2008 Bractwo Czarnej Wody

„Pamiętamy o różnorodności naszych kulturowych korzeni
– to, co zostało, niech przetrwa wieki”

cmentarze 2008Trwają prace na cmentarzach ewangelickich w gminie. Mieszkańcy wsi, w których znajdują się stare nekropolie, przeznaczyli ostatnie tygodnie na prace porządkowe – wycinanie dziko rosnących krzewów, starych drzew, usuwanie części liści i śmieci. W Zgorzałym Moście pracowali ochotnicy z sołectwa Wierzchy pod kierunkiem P. Zbigniewa Umerskiego. Wycięto przede wszystkim część krzewów, które utrudniały dostęp do tego cmentarza i prawie całkowicie go zasłaniały.




cmentarze 2008 Podobne prace wykonano w Żurze. Tu efekt przerósł oczekiwania. Przedtem na polu w pobliżu skrzyżowania szosy z drogą do elektrowni rosła kępa drzew i krzewów. W tej chwili jedyny w gminie cmentarz otoczony kamiennym murkiem jest widoczny z dość dużej odległości. Działania mieszkańców okolicy koordynował sołtys Włodzimierz Powierża.




cmentarze 2008 Na cmentarzu w Brzezinach-Krużlach (przy drodze z Wałkowisk do Brzezin) prace porządkujące zieleń wykonało nieodpłatnie Nadleśnictwo Osie (leśniczy Mariusz Deinowski), a ścięte gałęzie i krzewy usuwają uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzezinach pod kierunkiem swoich nauczycieli.




cmentarze 2008 Nekropolię w Szarłacie porządkowali mieszkańcy sołectwa Łążek pod kierunkiem P. Jerzego Krupy.





cmentarze 2008W Tleniu rozpoczęto porządkowanie terenu na wiosnę, ale w listopadzie złożono wieniec i zapalono znicze na jedynym zachowanym w bardzo dobrym stanie pomniku nagrobnym (odpowiedzialny sołtys P. Stanisław Chabowski).




cmentarze 2008 Działania na cmentarzu w Starej Rzece (koordynator P. Maria Kwaśnik) zostały przedstawione nieco wcześniej.

W najbliższym czasie ruszą prace na dwóch cmentarzach w Brzezinach (organizator sołtys P. Dariusz Bocian). W mniejszym zakresie zajmiemy się cmentarzami w Grabowej Buchcie (P. Małgorzata Wąśniewska) oraz koło Spławia (P. Włodzimierz Powierża). Usuwanie zbędnej roślinności i prace porządkowe zostało uzgodnione z Urzędem Ochrony Zabytków, a decyzje o wielkości wycinki podejmują dla terenów leśnych właściwi leśniczowie, a na terenach gminnych Marek Lejk. Podstawowe pomiary i plany części cmentarzy wykonał Sławomir Rajnik z Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Nie dysponujemy zdjęciami z prac na wszystkich miejscach pochówku, ale na zamieszczonych fotografiach widać zarówno zaangażowanie społeczności naszej okolicy, jak i spore już efekty podjętych działań. Dalsze zadania, zgodnie z harmonogramem ujętym w projekcie Bractwa Czarnej Wody „Pamiętamy o różnorodności naszych kulturowych korzeni – to, co zostało, niech przetrwa wieki”, zostaną uzgodnione na spotkaniu koordynatorów prac w pierwszej połowie czerwca.

Stale zbierane są też informacje, dokumenty, zdjęcia, wspomnienia dotyczące życia i pracy ewangelików na naszym terenie, które zapewne w październiku zostaną opisane w planowanej publikacji. W tych działaniach uczestniczą uczniowie i nauczyciele szkół naszej gminy. Apelujemy o pomoc w pracach na nekropoliach, jak i przekazywanie wszelkich posiadanych informacji o naszych ewangelickich sąsiadach oraz miejscach ich pochówku. Liczymy też na wsparcie rzeczowe oraz finansowe przedsiębiorstw i instytucji. We wszystkich związanych z projektem sprawach można kontaktować się z kierującym jego realizacją prezesem Bractwa Józefem Malinowskim oraz koordynatorami prac w poszczególnych sołectwach.

Dane kontaktowe
Józef Malinowski, Osie, ul. Kopernika 3,
tel. dom (052)33 29 797 praca (052)33 29 505
e-mail: prezes@bractwoczarnejwody.org.pl lub prezes@bractwoczarnejwody.org.pl