bcw_banner
. © 2004-2006 Bractwo Czarnej Wody
logo1 logo1 logo1 logo1 logo1

Projekt edukacyjny „Dziedzictwo prof. Alfonsa Hoffmanna”

Bractwo Czarnej Wody realizuje od czerwca do listopada 2005 roku projekt pn. „Dziedzictwo prof. Alfonsa Hoffmanna – z chlubnej karty dziejów powiatu świeckiego”.

Ma on na celu popularyzację wśród osób zamieszkujących powiat świecki oraz odwiedzających go turystów wiedzy na temat roli położonych na jego terenie hydroelektrowni w Żurze i Gródku w rozwoju gospodarczym Pomorza, szczególnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz pierwszych dziesięciu lat po zakończeniu drugiej wojny światowej. Popularyzuje też zasługi prof. Alfonsa Hoffmanna dla hydroenergetyki polskiej oraz ciągnący się od Błędna do Leosi 39 km szlak turystyczny jego imienia, upowszechnia wiedzę o tradycjach turystycznych w powiecie świeckim w okresie międzywojennym. Uświadamia również znaczącą rolę Wdy (Czarnej Wody) w rozwoju gospodarczym regionu, wspomaga rozwój turystyki na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, głównie gmin Osie i Drzycim.

W ramach projektu przeprowadziliśmy kilka wycieczek pieszych, rowerowych i autobusowych pn. „Szlakiem A. Hoffmanna”. Uczestniczyło w nich dotąd ponad 100 osób – zarówno turystów wypoczywających na terenie powiatu świeckiego jak i jego mieszkańców. Wszyscy oni mieli okazję zwiedzić elektrownie w Żurze i Gródku, wysłuchać prelekcji na temat historii tych obiektów gospodarczych. W jednej z wycieczek, 30 lipca, towarzyszyła nam z kamerą ekipa TVP3. Reportaż z wycieczki wyemitowano dwukrotnie – 19 i 21 sierpnia w cyklicznym programie „Lato w parkach krajobrazowych”. Informacje na temat wycieczek opublikował też „Czas Świecia” i „Gazeta Pomorska’. Ostatnia z wymienionych gazet publikować będzie w „Albumie Świeckim” wiadomości historyczne na temat rozwoju hydroenergetyki w powiecie świeckim i roli, jaką odegrał w tej dziedzinie prof. Alfons Hoffmann. Pierwsza część - poświęcona Elektrowni Gródek - ukazała się 26 sierpnia. W ten m.in. sposób Bractwo Czarnej Wody pragnie uczcić przypadającą w listopadzie br. 120 rocznicę urodzin Profesora i włączyć się w przygotowania do III Kongresu Kociewskiego.

W trakcie opracowywania jest przewodnik historyczno-turystyczny pt. „Profesor Alfons Hoffmann – człowiek, który oświetlił Pomorze”. Ukaże się on drukiem w listopadzie br. i trafi nieodpłatnie do bibliotek szkolnych, gminnych i miejskich powiatu świeckiego.

Projekt o wartości blisko 12.000 zł dofinansowano grantem, w kwocie 4850 zł, ze środków programu „Działaj Lokalnie IV” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce” i przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości” w Świeciu.

Mariusz Chudecki – koordynator projektu

Wersja do druku (bez zdjęć) w formacie MS Word w dziale Do pobrania

Temat zdjęć: Projekt edukacyjny „Dziedzictwo prof. Alfonsa Hoffmanna”
Autor: Mariusz Chudecki
pic
Elektrownia w Żurze
pic
Pamiątkowe zdjęcie na Diabelskim Kamieniu
pic
Podczas zwiedzania El. Gródek
pic
Potężne generatory żurskiej elektrowni
są szczególnym obiektem zainteresowań turystów
pic
Przed rozdzielnią El. Żur
pic
Upust denny na zaporze w Gródku
pic
W hali maszyn El. Gródek
pic
W izie historycznej żurskiej elektrowni
pic
Zamek wodny Elektrowni Żur

Temat zdjęć: Projekt edukacyjny „Dziedzictwo prof. Alfonsa Hoffmanna”
Autor: Józef Malinowski
pic
Na dawnych fotografiach utrwalono
przebieg budowy elektrowni
pic
Na zamku wodnym El. Żur
pic
Na zaporze El. Gródek
pic
Nurt Wdy jest bystry
pic
Pamiątkowego zdjęcia na głazie narzutowym
koło Tlenia nikt sobie nie odmówił
pic
Potęgę wody można dostrzec po podniesieniu
zasuw zamka wodnego
pic
Trzeba było się wykazać siłą i sprawnością fizyczną
pic
Urokiem Wdy są jej meandry czyli malownicze zakola
pic
Wysokie gdzieniegdzie brzegi są niezwykle piękne