bcw_banner
. © 2004-2006 Bractwo Czarnej Wody

Wskrzeszamy turystyczno-rekreacyjną działalność profesora Alfonsa Hoffmanna

Bractwo Czarnej Wody jest pomysłodawcą i wykonawcą projektu „Wskrzeszamy turystyczno-rekreacyjną działalność profesora Alfonsa Hoffmanna”. Projekt uzyskał dotację ze środków programu „Działaj lokalnie V” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości” w Świeciu oraz szerokie wsparcie instytucji i zakładów pracy działających na terenie naszej gminy. Wsparcie to przejawia się w pomocy merytorycznej, rzeczowej oraz finansowej udzielanej naszym działaniom.

Obecne przedsięwzięcie jest kontynuacją projektu wykonanego w 2005 roku w ramach programu „Działaj lokalnie IV”, a zatytułowanego „Dziedzictwo profesora Alfonsa Hoffmanna – z chlubnej karty dziejów powiatu świeckiego”. Poprzednie działania zakończyliśmy wydaniem przewodnika historyczno-turystycznego opisującego życie i działalność prof. Hoffmanna (głównie zawodową), elektrownie w Żurze i Gródku oraz żółty szlak turystyczny im. Hoffmanna. Projekt ten znalazł się w grupie 52 wyróżnionych (na 618 zrealizowanych w Polsce) przedstawieniem w publikacji książkowej przez organizatorów programu „Działaj lokalnie IV”.

Oba projekty zostały „połączone” nadaniem przez Radę Gminy (z naszej inicjatywy) imienia Alfonsa Hoffmanna ulicy w Osiu oraz (ze wspólnej inicjatywy samorządu i Bractwa) odsłonięciem obelisku z tablicą pamiątkową poświęconą prof. Hoffmannowi w Tleniu (jego imieniem nazwano też skwer, na którym stoi obelisk).

Obecny projekt ma na celu m. in. spopularyzować postać prof. Hoffmanna jako organizatora turystyki i rekreacji. Głównym jednak zadaniem jest przywrócenie terenowi przy zaporze elektrowni w Żurze jego poprzedniego charakteru i znaczenia. Chcemy to osiągnąć poprzez reaktywowanie przystani wodnej, a więc oczyszczenie terenu, bieżącą naprawę, a w przyszłości być może generalny remont istniejącej tam od okresu przedwojennego drewnianej stanicy, utworzenie wypożyczalni sprzętu wodnego (chwilowo w ograniczonym zakresie) oraz organizację imprez promujących Żur i okolice jako ważny ośrodek czynnego wypoczynku. Po wykonaniu tych prac i rozszerzeniu ich zakresu w przyszłym roku stanica wodna może być miejscem różnego typu imprez organizowanych przez naszą społeczność lokalną oraz stanowić zaplecze dla rekreacyjnej i dydaktycznej działalności instytucji i zakładów pracy gminy. Nasze działania wpisują się w strategię rozwoju gminy poprzez rozwój turystyki. W miejscu naszych obecnych działań ma powstać pole biwakowe ujęte w „Planie zagospodarowania turystycznego rzeki Wdy” realizowanym przez gminy zrzeszone w Związku Miast i Gmin Zlewni Wdy.

Jak wyglądał hangar i jego otoczenie w chwili przejęcia go przez bractwo, możecie zobaczyć w naszej GALERII

Tekst i foto: Józef Malinowski

Wersja do druku w formacie PDF w dziale Do pobrania