bcw_banner
. © 2004-2007 Bractwo Czarnej Wody

Wycieczka autokarowa „Szlakiem ks. dr. Bernarda Sychty” [8-9 wrzesnia 2007]

Wycieczka na Kaszuby 20078 – 9 września 24 członków i sympatyków Bractwa Czarnej Wody oraz turystów zainteresowanych przyrodą, historią i kulturą Kociewia i Kaszub zwiedzało oba regiony podczas wycieczki autokarowej „Szlakiem ks. dr. Bernarda Sychty”. Byli wśród nas mieszkańcy Świecia, Laskowic, Krąplewic, Czapel, Cekcyna, Samociążka oraz Brzezin, Radańskiej, Żura i Osia. Nawet zasadniczo niezbyt ładna, czasem deszczowa pogoda sprzyjała naszym zamiarom. Padało tylko w nocy lub w czasie przejazdu, a podczas zwiedzania wypogadzało się, a przynajmniej deszcz ustępował.

Wycieczka na Kaszuby 2007W sobotę rano wyjechaliśmy z Osia przez Skórcz do Pelplina. Tam weszliśmy na Górę Jana Pawła II, zwiedziliśmy zbudowaną przez cystersów gotycką katedrę z wielkim ołtarzem głównym, obrazami Hermana Hana i renesansowymi stallami, szliśmy klasztornymi krużgankami. Potem w Muzeum Diecezjalnym oglądaliśmy wiele cennych zabytków kultury Pomorza (rzeźby, obrazy, szaty liturgiczne, przedmioty sakralne) i słynną Biblię Gutenberga. Na cmentarzu parafialnym złożyliśmy kwiaty na grobie ks. Sychty.

Wycieczka na Kaszuby 2007Następnym naszym celem był dwór w Będominie, kiedyś własność Józefa Wybickiego, dziś Muzeum Hymnu Narodowego.

Dalsza droga wiodła przez tzw. Szwajcarię Kaszubską, czyli wśród zalesionych wzgórz i rynnowych jezior centralnej części regionu. Oczywiście zdobyliśmy najwyższy szczyt polskich nizin – Wieżycę, wznoszącą się 329 m n.p.m. Większość na tym nie poprzestała i weszła również na wieżę widokową, skąd można było podziwiać panoramę chyba najpiękniejszej części Pojezierza Pomorskiego.

Wycieczka na Kaszuby 2007Kolejnym etapem wycieczki było Chmielno, gdzie w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów patrzyliśmy, jak z kawałka szarej gliny można wyczarować różne cudeńka. Sporo osób nie tylko oglądało, ale też kupowało pięknie zdobione kubki czy talerze.

Wycieczka na Kaszuby 2007Wreszcie ostatni cel pierwszego dnia – Puzdrowo, wieś, w której przyszedł na świat ksiądz Sychta. Pod obeliskiem koło jego rodzinnego domu złożyliśmy następną wiązankę. W ten sposób, choć w odwrotnym kierunku, połączyliśmy miejsce narodzin i śmierci wielkiego badacza i twórcy kultury Kaszub i Kociewia.

Wycieczka na Kaszuby 2007Na koniec dnia powróciliśmy do Chmielna, do schroniska młodzieżowego „Checz dla wanogów” (czyli chata dla wędrowców), prowadzonego przez Stanisława Klimowicza, znanego działacza kulturalnego i turystycznego.

Wycieczka na Kaszuby 2007Niedzielna msza św. w chmieleńskim kościele (wieczorem miał dwie wieże – prawdziwą podświetlaną oraz jej cień na nisko wiszących chmurach) oraz wspólnie przygotowane i spożyte śniadanie rozpoczęły drugi dzień wycieczki. Pojechaliśmy do Kartuz. Niestety, tylko z okien autokaru widzieliśmy kościół z dachem o kształcie wieka trumny, ale za to dość dobrze zapoznaliśmy się z dawnym życiem, obyczajami i językiem Kaszubów w miejscowym muzeum. Niektórzy zdecydowali się nawet na zażycie serwowanej przez panią przewodnik słynnej tabaki.

Wycieczka na Kaszuby 2007Około południa zawitaliśmy do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Półtorej godziny zwiedzania chat, dworków, drewnianego kościółka i wiatraka przyniosło tyle wrażeń, że nasze nadwątlone siły musieliśmy pokrzepić obiadem w karczmie na terenie skansenu. Szkoda tylko, że dania zamówiliśmy raczej mało regionalne.

Odrodzeni ruszyliśmy do Wiela, gdzie w dobrej formie przeszliśmy stacje znanej Kalwarii. Nawet 53 stopnie „zdrowaśkowych” Świętych Schodów nie były nam straszne.

Wycieczka na Kaszuby 2007Ostatnim punktem naszego programu krajoznawczego był rezerwat przyrodniczo - archeologiczny „Kręgi Kamienne” w Odrach. Interesowały nas nie tylko kurhany czy zbudowane z głazów kręgi, albo liczne porosty. W tym „miejscu mocy” nabraliśmy energii do działania w następnych dniach i tygodniach.

Robiło się już ciemno, gdy kończyliśmy w Osiu nasze dwudniowe turystyczne wspólne życie. Warto chyba, aby w tym, a może i szerszym gronie spotkać się na następnym wyjeździe.

Wycieczka na Kaszuby 2007Warto dodać, że wycieczka była elementem realizowanego przez Bractwo Czarnej Wody projektu „Popularyzujemy turystykę i kulturę ludową Ziemi Świeckiej. Ks. dr. Bernardowi Sychcie w 100-lecie urodzin”, który dofinansowano ze środków II tury programu „Działaj lokalnie V” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości” w Świeciu.