bcw_banner
. © 2004-2006 Bractwo Czarnej Wody
Co o naszej rzece pisza inni....

Rzeka bierze swój początek na Równinie Charzykowskiej, wypływając z jeziora Krążno. Długość jej wynosi 210 km, a dorzecze 2325 km . Nazwa rzeki zaczerpnięta została prawdopodobnie od prasłowiańskiego słowa oznaczającego "rzekę wijącą się". Wda jest rzeką nizinną, przepływającą przez wiele jezior. Przecina ona kompleks leśny Borów Tucholskich, a na obszarze jej dorzecza utworzono dwa parki krajobrazowe - Wdzydzki oraz Wdecki. Rzeka ma bardzo zmienny charakter. Raz jest kamienistym potokiem, to znów rwącym strumieniem, by za chwilę zmienić się w rozlewiska lub leniwie płynącą rzekę. W całym swoim Wda pięknie meandruje tworząc liczne, malownicze zakola i często zmieniając kierunek. Jej brzegi są przeważnie zalesione, wysokie, a miejscami nawet urwiste.

Szlak wodny Wdy jest stosunkowo łatwy, lecz miejscami uciążliwy ze względu na przenoski. Za jeziorem Wdzydze, od Wdy odchodzi liczący 30km kanał. Rzeka posiada liczne dopływy, które same w sobie są atrakcyjnymi szlakami kajakowymi.

Wda nadaje się do spływów na całej swojej długości. Całą trasę można pokonać w ciągu 10 dni. Według międzynarodowej klasyfikacji trudności Wdę zalicza się do klasy CL I, tzn. spływ łatwy: małe regularne fale, nieznaczne bystrza, lachy piaszczyste, mielizny, łatwe zakręty, a miejscami do klasy CL II, tzn. nieco trudno: wąskie i kręte koryto, miejscami znaczny spadek i kamieniste dno.

Rzeka odkryta została dla turystyki kajakowej w latach trzydziestych. dopiero jednak po wojnie stała się, obok Brdy, terenem licznych wodnych wędrówek kajakarzy.

pobrane ze strony: http://www.region.tuchola.pl/wda/

Wda to największy lewobrzeżny dopływ Wisły, jeden z najpiękniejszych i najciekawszych szlaków wodnych (kajakowych) nie tylko w Polsce, ale i w północnej Europie. Rzeka wypływa z Jeziora Wieckiego na Kaszubach i liczy 168 km długości. Wda ma charakter nizinno-leśny i na wielu odcinkach jest głęboko wcięta w teren. Niekiedy płynie po podłożu kamienistym, innym razem meandruje wśród zarośli, trzcin i szuwarów, stanowiących prawdziwy raj dla dzikiego ptactwa. Uroku dodają rzece - prócz lasów - liczne zakola, niekiedy mocno rozczłonkowane rozlewiska, a także przepiękne, wąskie zatoczki, w które w dolnym biegu niby pod sklepieniem drzew chętnie wlewa się wodą. Szerokość doliny wynosi 200-500 m, z wyjątkiem partii koło Młynek, gdzie sięga 800 m. Koryto ma szerokość 8-30 m, a głębokość około 1 m. Na trasie istnieją pomniki przyrody, jak np. głaz narzutowy w wodzie w miejscowości Czarna Woda, przybrzeżne 500-600 letnie dęby (dąb samotnik około 900-letni) we Wdeckim Młynie, rezerwat przyrodniczy "Krzywe Koło" i rezerwat bobrów w Błędnie, nie opodal połączony z uroczyskiem. W położonej nad rzeką wsi Stara Rzeka-chata zrębowa z XIX w. podcieniem narożnym. Perłą krajobrazową jest przybrzeżna wieś letniskowo-wczasowa Tleń.

pobrane ze strony: http://klub.chip.pl/arti10/pliki/kociewie/wda.html

Wda (inaczej Czarna Woda) to rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 210 km, a powierzchnia dorzecza 2345 km2.

Ma początek na Równinie Charzykowskiej gdzie wypływa z jeziora Krążno w pobliżu wsi Osława - Dąbrowa koło Bytowa. Przepływa przez tzw. kaszubską wielką wodę (jeziora Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie). Następnie płynie przez Bory Tucholskie. Uchodzi do Wisły w okolicach Świecia.

pobrane ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wda