bcw_banner
. © 2004-2006 Bractwo Czarnej Wody
tchorz1

Tchórz jest największym przedstawicielem rodzaju Mustela w Polsce. Występuje w Eurazji. Brak go na Islandii, w większości krajów skandynawskich i na greckich wyspach Morza śródziemnego. W Polsce jest pospolity w całym kraju. Biotopem tchórza, są śródpolne laski, tereny pokryte krzewami, blisko zbiorników wodnych, także tereny rolnicze. Jako zwierzę synantropijne czyli takie którego występowanie jest związane z człowiekiem i jego działalnością, zamieszkuje także stodoły, szopy, sterty zboża, stosy kompostowe lub nawozu i inne obiekty osad ludzkich. Podstawowym pokarmem tchórza są gryzonie myszowate, w tym także szczury, oraz żaby i ropuchy. Przy okazji nie gardzi także chomikami, piżmakami, żmijami, rakami, ptakami i ich zniesieniami, królikami, owadami i padliną. Jeśli występuje dostatek pokarmu, tchórze tworzą spiżarnie, w których gromadzą unieruchomione ukąszeniem ofiary, oraz owoce. Ich wrogiem naturalnym są wszystkie ssaki drapieżne, od kota domowego po wilka oraz duże skrzydlate drapieżniki jak orły czy puchacze. Na wolności tchórze żyją średnio około 4-5 lat. W Polsce tchórz jest zwierzęciem łownym. Pożytek z niego stanowi zimowa skórka.

Systematyka:
Rząd: Drapieżne - Carnivora
Rodzina: Łasicowate - Mustelidae
Gatunek: Tchórz - Mustela putorius

tchorz

Tchórz jest zwierzęciem mniejszym i bardziej niezgrabnym niż kuna leśna. Głowę ma okrągłą i krótką. Oczy małe, uszy krótkie i zaokrąglone. Kończyny proporcjonalne, krótkie, opuszki palców i stóp nagie. Ogon jest puszysty, krótszy od połowy długości ciała. Wierzch ciała żółtawy, o włosach ościstych ciemnobrązowych i wełnistych barwy żółtej. Spód ciała kończyny i ogon czarne. Pysk i okolice skroni są białe, uszy biało obrzeżone, ciemię i czoło żółtawe, tworzą charakterystyczną maskę twarzową. Silnie rozwinięte gruczoły odbytowe. Długość ciała od 28 do 44 cm, masa ciała w granicach od 400 gram do nawet 2 kilogramów.

tchorz

Uwaga, co warto wiedzieć:

  • W czasie swoich polowań tchórze potrafią odbywać wędrówki nawet do 8 km
  • Zaatakowany tchórz broni się poprzez wyrzucenie na odległość kilku metrów silnie cuchnącej wydzieliny z gruczołów przyodbytowych
  • Tchórz jest mniej zwinny od kuny ale potrafi dobrze wspinać się po drzewach i pionowych ścianach budynków
  • Tchórze są dobrymi pływakami, co więcej potrafią nurkować