Bractwo organizuje wycieczki krajoznawczo-turystyczne

Bractwo Czarnej Wody angażuje się w promowanie naszych terenów (gmina, powiat, województwo, Bory Tucholskie, Kociewie). Jednym ze sposobów jest organizacja wycieczek autokarowych, które czasem sięgają nawet poza nasz region. W ostatnich miesiącach przygotowaliśmy i prowadziliśmy trzy takie wycieczki.

Z dwóch skorzystali leśnicy, którzy co roku spotykają się w koleżeńskim gronie w różnych miejscach Polski – tym razem u nas w Tleniu. Trasy przygotował i dokonał odpowiednich rezerwacji Józef Malinowski, a pilotem pierwszej wycieczki był Marek Miesała

W piątek 26 czerwca leśnicy pojechali w Bory Tucholskie i na Kaszuby. W Szymbarku zwiedzali Centrum Edukacji i Promocji Regionu – z najdłuższą deską świata, Domem Sybiraka, bunkrem TOW „Gryf Pomorski” i Domem do Góry Nogami. Potem zapoznali się z budownictwem regionalnym w Kaszubskim Parku Etnograficznym (skansenie) we Wdzydzach Kiszewskich. Zobaczyli m. in. dworki szlacheckie, drewniane kościoły, wiatraki, zagrody chłopskie z Kaszub i Kociewia. Na koniec wycieczki zawitali do Rezerwatu Przyrodniczo – Archeologicznego „Kręgi Kamienne” w Odrach. Tam poznali cmentarzysko sprzed tysięcy lat z kurhanami i kręgami ułożonymi z głazów, na których rosną liczne porosty.

W sobotę 27 czerwca leśnicy odwiedzili trzy atrakcyjne miejsca. Najpierw oglądali rezerwat „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” we Wierzchlesie. Potem udali się do Chełmna, jednego z najpiękniejszych miast w Polsce – z renesansowym ratuszem, klasztorem benedyktynów, kościołem Wniebowzięcia NMP oraz bramami, basztami i murami obronnymi. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie elektrowni wodnej w Żurze.

Po wycieczce czekała nas wspaniała niespodzianka. W podziękowaniu za pomoc w organizacji inicjator wycieczek, Pan Zbigniew Kesner, podarował Bractwu (z intencją przekazania do muzeum elektrowni w Żurze) kolekcjonerski rarytas – kieliszek z porcelanowego izolatora, wypełniony w środku złotego koloru blaszką. Kieliszkami takimi wypito toast podczas otwarcia elektrowni w Gródku w 1923 roku. Ponoć po toaście kieliszki rozbijano na szczęście, więc zachowało się ich bardzo niewiele.

W sobotę 22 sierpnia prowadziliśmy (Józef Malinowski – ustalenie trasy, pilot i przewodnik) część wycieczki organizowanej przez oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu. Najpierw uczestnicy zwiedzali Świecie. Nasz odcinek wycieczki obejmował Jeżewo (kościół Św. Trójcy z obrazem Koronacji Matki Boskiej z warsztatu Hermana Hana z około 1625roku), park dworski w Laskowicach (skupisko kilkudziesięciu pomnikowych drzew), Diabelski Kamień koło Leosi oraz elektrownię wodną i zaporę Gródku. Wycieczkowicze byli bardzo zainteresowani zwiedzanymi obiektami, o czym świadczy duża ilość pytań do prowadzącego.

 

Zainteresowanych wycieczkami zapraszamy do powierzenia ich organizacji Bractwu.

 

Józef Malinowski

1,5%

Przekaż 1% naszej organizacji

„Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP”
Dane

Adres:
Bractwo Czarnej Wody
ul. Rynek 2
86-150 Osie
tel. 052 33 29 568
Konto: Bank Spółdzielczy w Osiu 49 8169 0006 0010 5734 2000 0010
KRS 0000003678
NIP 559-18-17-154

Prezes:
Józef Malinowski
ul. Kopernika 3
86-150 Osie
tel. 530 702 068
bczw@poczta.onet.pl
prezes@bractwoczarnejwody.org.pl

Zielony Punkt Kontrolny