Konkurs Bio+

Projekt pod nazwą „BIO+ – bioróżnorodni, bioświadomi, bioodpowiedzialni w województwie kujawsko – pomorskim” o wartości ponad 3 mln złotych, którego wnioskodawcą w imieniu Województwa Kujawsko – Pomorskiego jest Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy wraz z jednostkami współrealizującymi: Brodnickim Parkiem Krajobrazowym, Wdeckim Parkiem Krajobrazowym i Zespołem Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego w partnerstwie z Kujawsko – Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, uzyskał dofinansowanie w wysokości 85% z Programu Operacyjnego PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przedsięwzięcie, którego realizację zaplanowano w latach 2014 – 2016, skupia się na wzmocnieniu świadomości społecznej w zakresie konieczności zachowania bioróżnorodności oraz rozwoju postaw proekologicznych.

Jest to projekt o zasięgu wojewódzkim, którego odbiorcami są przede wszystkim dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studenci uczelni wyższych oraz osoby dorosłe: nauczyciele i inne osoby odpowiedzialne za jakość edukacji, pracownicy samorządowi, członkowie organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń. Pośrednią grupę docelową stanowią przedstawiciele regionalnych instytucji i mieszkańcy terenów objętych projektem. Projekt jest innowacyjnym spojrzeniem na możliwości edukacji ekologicznej poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą.

Celem projektu „BIO+ – bioróżnorodni, bioświadomi, bioodpowiedzialni w województwie kujawsko – pomorskim” jest przekazanie w atrakcyjnej formie wiedzy na temat bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą a także zachęcenie do postaw i wyborów w życiu codziennym, które mogą spowalniać proces zanikania różnorodności biologicznej.

Projekt przewiduje wykonanie szeregu działań. W jego ramach Wdecki Park Krajobrazowy organizuje warsztaty i konkurs, dotyczące ochrony bioróżnorodności. Bezpośrednim wykonawcą zadania realizowanego przez nasz Park jest Bractwo Czarnej Wody.

W pierwszej, warsztatowej części projektu wzięło udział 15 gimnazjów. Były to szkoły w Gródku, Jeżewie, Laskowicach, Lnianie, Nowem, Osiu, Świeciu (Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum Katolickie), Warlubiu i Zbrachlinie z powiatu świeckiego, a także z Bysławia, Cekcyna, Kęsowa i Śliwic (pow. tucholski) oraz Chełmna.

Przez tydzień w marcu, kwietniu, maju i czerwcu w ośrodku „Perła” w Tleniu spotykały się dziesięciosobowe drużyny reprezentujące szkoły (z reguły najlepsi uczniowie klas I i II), aby zdobywać potrzebną w konkursie wiedzę. Każda ekipa miała dwudniowe spotkania – 4 godziny po południu pierwszego dnia i sześć godzin w drugim dniu. Podczas nich na zajęciach teoretycznych oraz praktycznych poznali pojęcia bioróżnorodności i inne z nim związane oraz Konwencję o Różnorodności Biologicznej, zaznajomili się ze sposobami monitoringu i inwentaryzacji flory oraz fauny, sposobami, zasadami i sprzętem do prowadzenia obserwacji zwierząt, uczyli się teoretycznie i praktycznie (poprzez obserwacje roślinności i zwierząt, w tym ptaków) biocenozy lasu, łąki, zbiornika wodnego i terenów nad nim położonych, poznali gatunki inwazyjne, rozpoznawali tropy zwierząt, zawieszali budki lęgowe. Poznali część WdeckiegoParku Krajobrazowego podczas wycieczek odbywanych pieszo, busem i statkiem. Ponieważ świat żywy jest powiązany z klimatem i pogodą, przypomnieli sobie podstawowe pojęcia z nimi związane oraz zasady pomiarów elementów pogody i korzystania z map klimatycznych oraz posługiwania się stacją pogodową. Wszelkie obserwacje prowadzone są w konkretnym miejscu – uczestnicy warsztatów poznali podstawy pracy z mapa i kompasem oraz dokładnego oznaczania miejsca obserwacji. Wreszcie uczniowie ćwiczyli obsługę tabletu, sposoby gromadzenia i analizy danych oraz ich wizualizacji i prezentacji.

Podsumowaniem warsztatów był test wielokrotnego wyboru, składający się z 40 pytań, związanych tematycznie z odbytymi zajęciami. Pisali go wszyscy uczestnicy. Na jego podstawie 10 szkół z najwyższymi wynikami zostało zakwalifikowanych do drugiej części – konkursowej – projektu Bio+. W kolejności alfabetycznej są to gimnazja w Cekcynie, Chełmnie, Lnianie, Nowem, Osiu, Śliwicach, Świeciu (Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum Katolickie), Warlubiu i Zbrachlinie.

Uczniowie wyżej wymienionych szkół w październiku i listopadzie przeprowadzą w swoim miejscu zamieszkania obserwacje pogody oraz inwentaryzację flory i fauny. Zgromadzone i przetworzone informacje oraz wnioski z nich wynikające przedstawią komisji konkursowej. Ta wyłoni pięć szkół, które rozegrają ścisły finał 12 stycznia 2016 roku w Osiu. Zwycięska ekipa otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych na wyposażenie pracowni biologicznej. Jest więc o co walczyć.

W warsztatach brała udział również ekipa Gimnazjum w Zespole Szkół w Osiu. Tworzyli ją uczniowie klasy I – Natalia Adrych, Angelika Durajewska, Paweł Jezierski, Paweł Jędryczka, Karol Kaczmarek, Artur Malinowski, Judyta Nawrocka, Marek Pliszka,  Miłosz Wąsikowski oraz Karolina Zielińska. Opiekunem drużyny jest Pan Rafał Kuzimski. Nasi uczniowie spisali się znakomicie, zajmując drugie miejsce w teście i ustępując zwycięzcom z Nowego tylko o 1 punkt. Gratulujemy!!!

 

Józef Malinowski

1,5%

Przekaż 1% naszej organizacji

„Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP”
Dane

Adres:
Bractwo Czarnej Wody
ul. Rynek 2
86-150 Osie
tel. 052 33 29 568
Konto: Bank Spółdzielczy w Osiu 49 8169 0006 0010 5734 2000 0010
KRS 0000003678
NIP 559-18-17-154

Prezes:
Józef Malinowski
ul. Kopernika 3
86-150 Osie
tel. 530 702 068
bczw@poczta.onet.pl
prezes@bractwoczarnejwody.org.pl

Zielony Punkt Kontrolny