- Marsz na Orientację "Jesień nad Wdą" - podsumowanie
-
Dodano: 10 listopada 2009W sobotę 3 października 2009 odbyły się Marsze na Orientację „Jesień nad Wdą 2009”, zaliczane do Pucharu Borów Tucholskich. Organizatorami pierwszych tego typu zawodów rangi regionalnej w gminie Osie byli – Bractwo Czarnej Wody, Klub Imprez na Orientację „Azymut” Osie, Zespół Szkół w Osiu oraz 7 Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów z Osia.
Przygotowania do MnO trwały ponad miesiąc. Trzeba było wyznaczyć na mapie, a potem sprawdzić w terenie punkty kontrolne, których później mieli szukać startujący. Aby ich zmylić, wymyślano tzw. punkty stowarzyszone (położone blisko kontrolnych), kazano maszerować na azymut, z mapy wyrzucano dużo elementów, części mapy odwracano w różnych kierunkach.
O szczegółach oraz wyniki możecie przeczytać TUTAJ
Wyniki w pliku PDF TUTAJ
- Marsz na Orientację "Jesień nad Wdą"
-
Dodano: 23 września 2009Już 3 października 2009mamy zaszyt zaprosić na organizowaną miedzy innymi przez Bractwo imprezę wchodzącą w skład Pucharu Borów Tucholskich w Marszach na Orientację. Nasza impreza nosi nazwę Marsze na Orientację „Jesień nad Wdą”, i miejmy nadzieję, że wejdzie na stałe do kalendarza imprez w naszym regionie. Szczegóły techniczne dotyczace zapisów, miejsca zbiórki itp. w zamieszczonym poniżej regulaminie. Serdecznie zapraszamy.
Regulamin i informacje techniczne TUTAJ
- I Internetowy konkurs przyrodniczy "Z biegiem Wdy"
-
Dodano: 7 września 2009
Dyrekcja www.wpk.org.pl ogłasza I Internetowy Konkurs "Z biegiem Wdy".
Lubisz zagadki, quizy i inne łamigłówki przyrodnicze? Weź udział w I edycji Internetowego Konkursu Przyrodniczego „Z biegiem Wdy” organizowanego przez Wdecki Park Krajobrazowy. Propozycja skierowana jest dla osób w każdym wieku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej. Zapraszamy do wspólnej zabawy i odwiedzenia naszej strony internetowej.
Pytania i regulamin konkursu TUTAJ
- PRZEDPREMIEROWY SPŁYW KAJAKOWY
-
Dodano: 8 kwietnia 2009
„INAUGURACJA SEZONU - LATO 2009”
Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne osoby do wzięcia udziału w prapremierze otwarcia sezonu turystycznego 2009
Termin: 25.04.2009r.
Godzina rozpoczęcia: 1300
Trasa spływu: Stara Rzeka – Tleń (przewidywany czas spływu 1.5 – 2 godz.)
Komandor spływu: Grzegorz Wardacki
Główny Ratownik: Maciej MłyńskiKoszt od osoby: 25zł – płatne w dniu spływu / można też dokonać wpłaty na konto:
Firma WARDACKI Usługi Rekreacyjno-Sportowe
BS Nowe O/Jeżewo
65 8173 0005 2003 0000 0390 0001
w tytule: spływ prapremieraProgram, charakter,cel imprezy oraz jakie atrakcje zapewniają organizatorzy możecie przeczytać TUTAJ
Zgłoszenia kierować na adres: magdalena.wardacka@vp.pl lub pod nr tel.: 502 280 769; 500 023 479
Ostateczny termin zgłoszeń do dnia 24 kwietnia 2009r. (przy zgłoszeniu podać ilość osób)
Główny organizator: Bractwo Czarnej Wody Współorganizatorzy i sponsorzy:
- Konkurs na najciekawszy opis łowiska
-
Dodano: 21 marca 2009
Redakcja www.lowiska.pl ogłasza konkurs na najciekawszy opis łowiska. Prosimy o przesyłanie opisów ulubionych łowisk wraz z własnoręcznie wykonanymi zdjęciami na adres redakcja@lowiska.pl
W emailu prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Oczywiście wszystkie opisy będą dodane do naszej bazy łowisk. Konkurs trwa od dnia 19 lutego 2009 roku do dnia 30 marca 2009. Nagrodą dla najciekawszego opisu łowiska będą produkty firmy Carp Devil Baits. Zapraszamy do nadsyłania opisów wraz ze zdjęciami.
- KONKURS FOTOGRAFICZNY„CZTERY PORY ROKU W PARKU” XII EDYCJA
-
Dodano: 21 marca 2009
Dyrekcja Wdeckiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Osiu ogłasza konkurs fotograficzny dla dzieci, młodzieży i dorosłych pod nazwą „Cztery Pory Roku w Parku” - XII edycja
Warunki konkursu - regulamin i druk oswiadczenia dostepne są pod adresem http://wpk.org.pl/konkurs_foto2009.html lub w siedzibie parku.
Wyniki poprzednich edycji konkursy dostepne sa TUTAJ
- Poprawki w funkcjonowaniu strony
-
Dodano: styczeń/marzec 2009
W ramach podsumowania minionego projektu przygotowałem w formie prezentacji następujace zagadnienia:
- Stan cmentarzy
- Prace na cmentarzach
- Zachowane tablice i płyty
- Podsumowanie projektu PAMIĘTAMY
- Szlak Sychty
- Cmentarze ewangelickie - gmina Osie, Wdecki Park Krajobrazowy
Po długim czasie udało się usunąc kilka błędów na stronie
Dodatkowo wszystkie galerie na naszej stronie zostały zrobione programem JAlbum co nadało im ładniejszy wyglad i lepszą forme prezentacji - zapraszamy do zapoznania sie z naszymi galeriami[ GALERIA ]
- Prace na cmentarzach - Podsumowanie projektu
-
Dodano: 14 grudnia 2008
W poniedziałek 24 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu odbyło się podsumowanie projektu „Pamiętamy o różnorodności naszych kulturowych korzeni – to, co zostało, niech przetrwa wieki”. Oprócz wykonawców projektu wzięli w nim udział niektórzy zaproszeni goście, wśród których był – proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Bydgoszczy ks. Marek Loskot oraz wójt Gminy Osie Michał Grabski, a także radni i pracownicy Urzędu Gminy, szefowie niektórych przedsiębiorstw i instytucji, dyrektorzy i nauczyciele szkół i przedszkola, sołtysi.
Fotorelacja z przebiegu podsumowania znajdziecie w [ GALERII ]
- Poświęcenie krzyży na cmentarzach
-
Dodano: 14 grudnia 2008
W ramach projektu „Pamiętamy o różnorodności naszych kulturowych korzeni – to, co zostało, niech przetrwa wieki” Bractwo Czarnej Wody wraz ze swymi partnerami przez wiele miesięcy starało się uratować przed ostatecznym zniszczeniem i zapomnieniem cmentarze ewangelickie na terenie gminy Osie i Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Prace trwały na 14 cmentarzach – w Starej Rzece, Szarłacie, Tleniu, Zgorzałym Moście, Jakubowie, Brzemionach, Spławiu, Żurze, Grabowej Buchcie, Brzezinach-Rumlandach, Brzezinach, Brzezinach-Krużlach oraz przy płytach w Osiu – przed Przedszkolem i na cmentarzu. Nekropolie uporządkowano i częściowo ogrodzono. Ustawiono na nich dębowe krzyże i tablice pamiątkowe lub informacyjne.
W sobotę 15 listopada nastąpiło najważniejsze wydarzenie – cmentarze zostały ponownie „otwarte” i poświęcone.
Fotorelacja z przebiegu poświecenia znajdziecie w [ GALERII ]
- Prace na cmentarzach - 15 listopada finał
-
Dodano: 11 listopada 2008
W październiku i listopadzie trwały prace na wszystkich cmentarzach ewangelickich objętych projektem realizowanym w ramach programu „Kultura bliska”. Usuwano niepo-trzebną roślinność, czyszczono ocalałe nagrobki, wydzielano nekropolie z otaczającego terenu poprzez ich grodzenie. Przygotowano i ustawiono dębowe krzyże, a w trzech wsiach obeliski z tablicami pamiątkowymi. Druhowie z oskiej OSP oczyszczali płyty nagrobne w Osiu, Gra-bowej Buchcie i Brzemionach. Jednocześnie zbierano ostatnie materiały do publikacji o życiu naszych sąsiadów innej narodowości i wyznania oraz kompletowano dokumentację cmenta-rzy.
Półtoraroczne działania związane z projektem „Pamiętamy o różnorodności naszych kulturowych korzeni – to, co zostało, niech przetrwa wieki” uwieńczy poświęcenie cmentarzy zaplanowane na godziny przedpołudniowe w sobotę 15 listopada. W poniedziałek 24 listopada o godzinie 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu odbędzie się podsumowanie prac.
- NEWS troszkę archiwalny, ale jest: Walne Zebranie Bractwa
-
Dodano: 1 września 2008
29 marca 2008 roku odbyło się kolejne Walne Zebranie Członków Bractwa Czarnej Wody – sprawozdawcze za ostatni rok i sprawozdawczo-wyborcze za mijającą kadencję 2004 – 08. Podsumowano pracę naszego stowarzyszenia (patrz „Główne działania Bractwa”) oraz wybrano nowe władze. Zarząd Bractwa w nowej, czteroletniej kadencji tworzą: Józef Malinowski – prezes, Aleksander Willim i Mariusz Deinowski – wiceprezesi, Halina Spychalska – skarbnik oraz Grzegorz Wardacki – sekretarz.
- Przewodnik historyczno – turystyczny
-
Dodano: 1 września 2008
Przewodnik historyczno-turystyczny „Piękno przyrody, kultury ludowej i słowa. Śladami ks. dr. Bernarda Sychty po Ziemi Świeckiej” stworzyliśmy z myślą o szerokim odbiorcy – zainteresowanym jednak historią powiatu świeckiego i pragnącym na szlakach turystycznych poznawać dzieje leżących na jego terenie gmin.
W pierwszej części przedstawiliśmy informacje historyczne o charakterze biograficznym na temat związków ks. dr. Bernarda Sychty z Kociewiem, szczególnie Ziemią Świecką. W drugiej szczegółowo opisaliśmy wytyczony przez nas – prowadzący po gminach Osie, Drzycim, Jeżewo – projektowany naokólny szlak rowerowy nazwany jego imieniem.
Mamy nadzieję, iż nasz przewodnik spopularyzuje zasługi ks. Sychty dla zachowania wiedzy o gwarze kociewskiej i kulturze naszych przodków, jednocześnie zachęci Państwa do zwiedzenia opisanych w nim cennych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym obiektów, a także czynnego wypoczynku na łonie przyrody.
Przyjęcie przez Państwa z dużym zainteresowaniem i życzliwością (czego dowodem wyczerpany już, prawie półtoratysięczny nakład trzech kolejnych wydań) opracowanego i wydanego przez nas po raz pierwszy w 2005 roku przewodnika historyczno-turystycznego po szlaku im. prof. Alfonsa Hoffmanna pt. „Profesor Alfons Hoffmann – człowiek, który oświetlił Pomorze”, świadczy o społecznym zapotrzebowaniu na tego typu wydawnictwa. To jednocześnie jedna ze skutecznych metod zwiększenia atrakcyjności turystycznej powiatu świeckiego.
Mariusz Chudecki, Józef Malinowski
- Pamięci ks. dr. Bernarda Sychty - podsumowanie projektu
-
Dodano: 1 września 2008
W 2007 roku w ramach programu „Działaj lokalnie” Bractwo realizowało kolejny projekt – tym razem „Popularyzujemy turystykę i kulturę ludową Ziemi Świeckiej. Ks. dr. Bernardowi Sychcie w 100-lecie urodzin”. Złożony do Lokalnej Organizacji Grantowej wniosek uzyskał w ocenie komisji największą ilość punktów spośród 42 zgłoszonych propozycji, co zaowocowało przyznaniem nam dotacji w wysokości 3960 zł. Całość budżetu projektu zaplanowano na 12 tys. złotych. Projekt miał na celu zwiększyć atrakcyjność turystyczną powiatu świeckiego, w szczególności gmin: Osie, Jeżewo, Drzycim oraz spopularyzować wśród mieszkańców Żiemi Świeckiej zasługi ks. dr. Bernarda Sychty dla zachowania wiedzy o gwarze kociewskiej i kulturze ludowej naszych przodków. Więcej szczegółów na temat projektu w odnosniku poniżej.
- Prace na cmentarzach - sprostowanie
-
Dodano: 1 września 2008
W informacji z dnia 25 czerwca o pracach na cmentarzach ewangelickich napisałem, że działania na nekropolii w Żurze koordynował sołtys Wałkowisk. Pan Powierża jest rzeczywiście koordynatorem projektu w tej okolicy, ale prace na cmentarzu żurskim zostały przeprowadzone samodzielnie przez właścicieli terenu, Państwa Wojdyło, i na ich koszt. Przepraszam za pominięcie tej ważnej kwestii w poprzedniej notatce i dziękuję wykonawcom za ich wkład w ratowanie ewangelickich miejsc pochówku na naszym terenie.
- WYCIECZKA AUTOKAROWA „SZLAKIEM KS. SYCHTY” [28 czerwca 2008]
-
Dodano: 25 czerwca 2008
Dnia 28 czerwca planujemy wycieczkę autokarową „Szlakiem ks. Sychty” Chętni proszę zgłaszać się do dnia 27 czerwca, do godziny 1500 w GOK Osie (tel. 052 33 29 568) lub w siedzibie Wdeckiego Parku Krajobrazowego (tel. 052 33 29 486)
- Prace na cmentarzach
-
Dodano: 25 czerwca 2008
W najbliższym czasie ruszą prace na dwóch cmentarzach w Brzezinach (organizator sołtys P. Dariusz Bocian). W mniejszym zakresie zajmiemy się cmentarzami w Grabowej Buchcie (P. Małgorzata Wąśniewska) oraz koło Spławia (P. Włodzimierz Powierża). Usuwanie zbędnej roślinności i prace porządkowe zostało uzgodnione z Urzędem Ochrony Zabytków, a decyzje o wielkości wycinki podejmują dla terenów leśnych właściwi leśniczowie, a na terenach gminnych Marek Lejk. Podstawowe pomiary i plany części cmentarzy wykonał Sławomir rajnik z Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Nie dysponujemy zdjęciami z prac na wszystkich miejscach pochówku, ale na zamieszczonych fotografiach widać zarówno zaangażowanie społeczności naszej okolicy, jak i spore już efekty podjętych działań. Dalsze zadania, zgodnie z harmonogramem ujętym w projekcie Bractwa Czarnej Wody „Pamiętamy o różnorodności naszych kulturowych korzeni – to, co zostało, niech przetrwa wieki”, zostaną uzgodnione na spotkaniu koordynatorów prac w pierwszej połowie czerwca. Stale zbierane są też informacje, dokumenty, zdjęcia, wspomnienia dotyczące życia i pracy ewangelików na naszym terenie, które zapewne w październiku zostaną opisane w planowanej publikacji. W tych działaniach uczestniczą uczniowie i nauczyciele szkół naszej gminy. Apelujemy o pomoc w pracach na nekropoliach, jak i przekazywanie wszelkich posiadanych informacji o naszych ewangelickich sąsiadach oraz miejscach ich pochówku. Liczymy też na wsparcie rzeczowe oraz finansowe przedsiębiorstw i instytucji. We wszystkich związanych z projektem sprawach można kontaktować się z kierującym jego realizacją prezesem Bractwa Józefem Malinowskim oraz koordynatorami prac w poszczególnych sołectwach.
Dane kontaktowe
Józef Malinowski, Osie, ul. Kopernika 3,
tel. dom (052)33 29 797 praca (052)33 29 505
e-mail: prezes@bractwoczarnejwody.org.pl lub bczw@poczta.onet.plFotorelacja z przebiegu prac znajdziecie w [ GALERII ]
Szczegóły znajdziecie pod przyciskiem WIĘCEJ
- Piknik rodzinny w Żurze [31 maja 2008]
-
Dodano: 25 czerwca 2008
Zachęcamy do zapoznaia się z przygotowana foto relacją z Pikniku Rodzinnego w Żurze połaczonego z Zawodami Wędkarskimi dlz Dzieci. Spora ilośc zdjęć powinna kazdemu z uczestników tej imprezy odnaleźć się wśród licznie zgromadzonych, a jednocześnie oddać rodzinna atmosferę panującą podczas imprezy.
Fotorelacja znajdziecie w [ GALERII ]
- Głosuj na „Strażaka Roku 2008”
-
Dodano: 27 marca 2008
Wśród kandydatów na „Strażaka Roku 2008” w plebiscycie organizowanym przez „Gazetę Pomorską” jest przedstawiciel oskiej Ochotniczej Straży Pożarnej – Krzysztof Kessler.
Apelujemy o oddawanie głosów na Naszego Kandydata. W ten sposób podziękujemy strażakom za to, że ratują nasz dobytek, nasze zdrowie, a czasem życie.
Można głosować w dwojaki sposób:
1. Wypełnić kupon drukowany w „Gazecie Pomorskiej” i wysłać go na adres „Gazety”
2.Wysłać SMS-a pod nr 7168. W treści wiadomości należy wpisać: „pomorska strazak 6 Krzysztof Kessler”.
Koszt jednej wiadomości SMS wynosi 1,22 zł z VAT.
- ZAPROSZENIE
-
Dodano: 16 marca 2008
Zarząd Bractwa Czarnej Wody zaprasza wszystkich chętnych do działania w naszym stowarzyszeniu na Walne Zebranie członków, które zwołano na dzień 29 marca 2008 roku (sobota) o godzinie 16.30 w budynku Zespołu Szkół w Osiu przy ul. Szkolnej 8.
Proponowany ramowy porządek zebrania:
1. Sprawozdanie z programowej oraz finansowej działalności Bractwa
2. Wybory do władz Bractwa
3. Sprawy organizacyjne i programowe
4. Spotkanie przy ognisku (zapewniamy herbatę i kiełbaski, reszta zaopatrzenia we własnym zakresie, pożądane gitary)Działalność Bractwa obejmuje różne dziedziny życia społecznego, stąd też dążymy do powiększenia liczby osób zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcia. Zgodnie ze statutem Bractwo promuje walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe naszych terenów, działa na rzecz ich ochrony, ale też szerszego udostępnienia dla mieszkańców i osób u nas wypoczywających, prowadzi pracę edukacyjną, dąży do wzmocnienia więzów naszej społeczności ze swoją Małą Ojczyzną. Te słowa brzmią może górnolotnie, ale realizowane praktycznie dają wykonawcom dużo satysfakcji. W naszym stowarzyszeniu każdy może znaleźć „działkę”, która go interesuje, w której może coś zrobić dla siebie i dla innych. Bardzo chętnie widzimy u nas osoby z własnymi pomysłami i chęcią ich realizacji w szerszym gronie. Jako organizacja pozarządowa możemy pomóc grupom mieszkańców w realizacji ich zamierzeń, firmując składane przez nich wnioski o dofinansowanie różnych działań. Czekamy więc na ludzi, którzy wniosą nowe pomysły i nowe siły.
Warto wspomnieć, że jesteśmy organizacją, w której formalne potwierdzenie przynależności w postaci składki jest symboliczne (2 zł miesięcznie), a wpisowe niskie (10 zł) i na dodatek na wniosek zainteresowanego może zostać anulowane.
Zapraszamy do wzięcia udziału w zebraniu
- Budowa bocianiego gniazda - Żur 2007
-
Dodano: 14 listopada 2007
Nad zalewem Żur odbyła się akcja ustawienia stelaża - bocianiego gniazda na specjalnie przygotowanym do tego celu betowym słupie.
W wydarzeniu tym uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Osiu. Z przejęciem obserwowały całą pracę. Będziemy zadowoleni, jeśli pozostanie im to w pamięci i choć kilkoro z nich, gdy dorosną zorganizuje to samo.
Bardzo dużą pomoc okazali nam strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu. Komendant jednostki p. Janisław Buller będący zwolennikiem ochrony przyrody na prośbę organizatora przysłał samochód z długą drabiną z koszem na końcu za pomocą którego montowaliśmy ciężką, bo ważącą kilkadziesiąt kilogramów platformę z namiastką gniazda. Operatorem drabiny był Mirosław Nagórski, w koszu z organizatorem pracował Robert Czarnecki. Strażakom wyrażamy serdeczne podziękowanie za pomoc oraz za wielką frajdę zrobioną dzieciom, na zakończenie, czwórkami wszystkie mogły oglądać okolicę z góry, ze strażackiego kosza.
Pozostaje nam teraz czekać na wiosenny przylot bocianów. Mamy nadzieję na szybkie zasiedlenie gniazda.
Pomysł i zorganizowanie całej akcji, wykonanie stelaża to sprawka członka naszego Bractwa oraz Stowarzyszenia Wędkarzy Internautów Bogdana Ziółkowskiego.
Fotorelacja z przebiegu budowy jaki montażu gniazda znajdziecie w [ GALERII ]