Co warto wiedziec...
W tym dziale chcieli byśmy przedstawić materiały które nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać. Pierwszy taki dokument to wyciąg z kodeks drogowego na temat przewozu samochodem ładunków wystających poza pojaz - między innymi pod ten paragraf podlegają kajaki. Większośc materiałów pochodzi ze strony kajaki.org.pl.
Kajakiem Bezpiecznie autorami są Jacek Starzyński i Piotr Darkowski. Od autoró: "Ta książka jest pierwszym w Polsce podręcznikiem w całości poświęconym ratownictwu w turystyce kajakowej. Staraliśmy się objąć całe spektrum turystycznego kajakarstwa
uprawianego w naszym kraju, aby książka była przydatna zarówno dla turystów pływających po jeziorach i małych rzeczkach, jak i dla osób szukających mocnych wrażeń
na Białce, Kamiennej czy alpejskich rzekach. Z tego względu materiał tu przedstawiony
jest dość obszerny i może wykraczać poza wąsko pojęte zainteresowania osób
traktujących kajakarstwo bardzo rekreacyjnie. Uważamy jednak, że wiedzy dotyczącej
bezpieczeństwa nigdy nie jest za wiele. Nawet jeżli komuś wydaje się, że w czasie swoich
kajakowych wędrówek nigdy nie spotka się z niektórymi opisanymi tu sytuacjami, to
na pewno nie zaszkodzi zapoznać się z doświadczeniami innych osób - nie będziemy
wtedy zaskoczeni, gdy okaże się, że różne rzeczy mogą się na spływie zdarzyć. Jeżli opisane
tu wypadki pozostaną dla kogoś tylko teorią, to tym lepiej. Tego właśnie życzymy
wszystkim czytelnikom. (...)"
(tekst pochodzi ze strony kajaki.org.pl).
TAO Kajaka autorem jest Jacek Starzyński. Od autora: "(...) treść jest wynikiem mich [autora] doświadczeń zdobytych na rzekach górskich, w trakcie prowadzenia spływów nizinnych i w czasie szkolenia instruktorów turystyki kajakowej w Warszawskim Akademickim Klubie Kajakowym. Ogół tych doświadczeń przekonał mnie, że umiejętność manewrowania kajakiem nie zależy od wody, po której pływamy. (...) Niektórych czytelników może razić fakt częstego odwoływania się do realiów kajakarstwa górskiego i opisywania manewrów kajakiem jednoosobowym, ale jeszcze raz zapewniam, że opisane techniki są przydatne nie tylko na rzekach o szybko płynącej wodzie. (...)"
(tekst pochodzi ze strony kajaki.org.pl).
OCENA STANU CZYSTOŚCI RZEKI WDY NA ODCINKU OD JEZIORA LUBISZEWSKIEGO I KARPNO DO DOPŁYWU TRZEBIOCHY SPRAWOZDANIE Z LETNIEGO OBOZU NAUKOWEGO KOŁA CHEMIKÓW POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ „SCHODNO 2001”
Praktyczny przewodnik kajakowy - autorem jest Sławomir Gac. Przewodnik jest fragmentem pracy licencjackiej pt. "TRASA KAJAKOWA NEPLE – DROHICZYN, PRZEWODNIK TURYSTYCZNO - KRAJOZNAWCZY" (tekst pochodzi ze strony http://www.serpelice.pl/).
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229) stanowi, że każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych, morskich wód wewnętrznych wraz z wodami Zatoki Gdańskiej i z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy nie stanowią inaczej. Korzystanie ze śluz lub pochylni jest odpłatne. Zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar ( z wyjątkiem stref ochronnych i obrębów hodowlanych). Cały dziennik ustaw (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602) można pobrać w formacie PDF z działu Do pobrania
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Tekst ujednolicony po zmianie z 7 czerwca 2002 roku * Stan prawny na 1 stycznia 2003 roku. Tekst dotyczący między innymi przewozu kajaków samochodami osobowymi. (tekst ten pochodzi ze stronykajaki.org.pl). Cały dziennik ustaw (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602) można pobrać w formacie PDF z działu Do pobrania
Sprzęt pływający - autorstwa Jacka Starzyńskiego. Jak pisze autor "Celem tej pracy jest systematyczne przedstawienie podstawowych wiadomości o budowie i eksploatacji sprzętu pływającego stosowanego w turystyce kajakowej. Pod pojęciem sprzęt pływający rozumiem nie tylko łodzie i wiosła, ale także sprzęt asekuracyjny i ratunkowy. Pojęcie turystyka kajakowa jest nieco mylące, gdyż w praktyce do jej uprawiania wykorzystuje się nie tylko kajaki, ale i inne rodzaje łodzi." (tekst pochodzi ze strony kajaki.org.pl).
Biwakowanie i żywienie autorstwa Dominiki Krzyżanowskiej i Leszka Plekana, jak piszą autorki "Celem niniejszego rozdziału jest zebranie i podanie w przystępny sposób podstawowych zagadnień, związanych z zakładaniem biwaku i żywieniem grup na imprezach kajakowych.". Do finalnego wygladu przyczynił się Jacek Starzyński (tekst pochodzi ze strony kajaki.org.pl).
Metodyka prowadzenia imprez kajakowych. Poniższy rozdział adresowany jest do osób, które chcą samodzielnie organizować mniejsze lub większe imprezy kajakowe. Niezależnie od tego czy będzie to sobotnio-niedzielny spływ dla grupki przyjaciół, czy dwutygodniowa impreza ogólnopolska z ambitnym programem, obowiązuję pewne ogólne zasady, o których warto pamiętać. Do finalnego wygladu przyczynił się Jacek Starzyński. (tekst pochodzi ze strony kajaki.org.pl).
Dz. U. Nr 12, poz. 67 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 21 stycznia 1997 r.
w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania. (tekst aktów prawnych pochodzi ze strony Domu Wydawniczego ABC http://www.abc.com.pl).
Wersja do druku, z załącznikami, w formacie PDF w dziale Do pobrania
Dz. U. Nr 18, poz. 102 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 19 lutego 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.(tekst aktów prawnych pochodzi ze strony Domu Wydawniczego ABC http://www.abc.com.pl).
Wersja do druku, z załącznikami, w formacie PDF w dziale Do pobrania
Dz. U. Nr 57, poz. 358 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 6 maja 1997 r.
w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.(tekst aktów prawnych pochodzi ze strony Domu Wydawniczego ABC http://www.abc.com.pl).
Wersja do druku, z załącznikami, w formacie PDF w dziale Do pobrania
Dz. U. Nr 81, poz. 889 OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 18 lipca 2001 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o kulturze fizycznej. (tekst aktów prawnych pochodzi ze strony Domu Wydawniczego ABC http://www.abc.com.pl).
Wersja do druku, z załącznikami, w formacie PDF w dziale Do pobrania
Dz. U. Nr 135, poz. 1516 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 8 listopada 2001 r.
w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. (tekst aktów prawnych pochodzi ze strony Domu Wydawniczego ABC http://www.abc.com.pl).
Wersja do druku, z załącznikami, w formacie PDF w dziale Do pobrania
Dz. U. Nr 55, poz. 494 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 29 marca 2002 r.
w sprawie należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych oraz urządzeń wodnych. (tekst aktów prawnych pochodzi ze strony Domu Wydawniczego ABC http://www.abc.com.pl).
Wersja do druku, z załącznikami, w formacie PDF w dziale Do pobrania